Yusufçuk Kuşu Efsanesi

Yusufçuk Kuşu Efsanesi

- in Efsaneler
4668
6

Yusufçuk Kuşu Efsanesi

Anadolu’da kuşlar hakkında pek çok hikaye anlatılır. Bilhassa guguk, ibibik ve yusufçuk gibi kuşlar hakkında anlatılanlar pek çeşitlidir. Her bölgede anlatılan birbirinden farklıdır. Kuşa dönüşme motifinin bu kadar çok olması, Anadolu insanının ince zekasının tabii bir tezahürü olsa gerek. Aşağıda, yusufçuk kuşu ile ilgili 2 ayrı hikayeyi vereceğiz. Bunların dışında daha pek çok yusufçuk efsanesi anlatılır Anadolu’da

Yusufçuk vaktiyle çok yaramaz bir çocukmuş. Annesi yemek pişirirken gelir, yemeğin üzerinden yermiş, olmadık yaramazlıklar yaparmış.

Bir gün annesi süt pişirirken Yusuf sütü içmeye çalışmış. Annesi de elindeki kepçeyle başına vurup şöyle demiş:

Sen kuş olup pırlayasın, bir daha gözüm görmeye!

O anda Yusuf kuş olup uçmuş. Annesi de yandım yandıma düşmüş. Elindeki kepçeyle bir de kendi başına vurmuş ve «Allah’ım beni de kuş eyle.» demiş. Anne de kuş olup uçmuş; başlamış Yusuf’unu aramaya. Bir yandan onu ararken bir yandan da şöyle bağırırmış:

«Yusuuuf, gel, iç… Yusuuuf, gel süt iç.»

Yusufçuk kuşlarının başlarındaki beyazlık da kepçenin iziymiş.

Yusufçuk kuşu hakkında anlatılan ikinci hikaye de şöyledir:

Vaktiyle bir beyin iki çobanı varmış. Tesadüf bu ya her ikisinin de adı Yusuf’muş. Bu çobanlar, beyin sürülerini alır, tarlalarda, meralarda otlatırmış. 

Bir gün Yusuflardan biri sürüsünü adaşına bırakarak bir düğüne gitmiş. O, düğünde eğlenmekte olsun, diğerini de bir gaflet basmış, derin bir uykuya dalmış. Hayvan bu, çobanın başında bekleyecek değil ya; almış başını, çekip gitmiş.

Akşam vakti Yusuflar süklüm püklüm beylerinin karşısına çıkmışlar. Ağanın sözü kısadır: «Ya sürüleri mi bulacaksınız, veya ben edeceğimi bilirim demiş.

Çobanlar başlamışlar sürüleri aramaya. Biri gitmiş bir tepeye, öbürü gitmiş bir tepeye; durmadan birbirlerine bağırırlarmış:

(Yusuuuf! Buldun mu?»

«Yusuuuf! Buldun mu?»

Bulamamışlar tabii sürülerini, ama Allah Teala onlara acımış ve her ikisini de kuş yapıvermiş. Yusufçuk kuşlarının Ötüşü, birbirine bağıran iki çobanın seslerinden iz taşırmış:

«Yusuuuf, bulu bulu!..» «Yusuuuf, bulu bulu..» diye ötmeleri hep bu aramalarının neticesiymiş.

Kaynak: Saim Sakoğlu / 101 Anadolu Efsanesi

Yusufçuk Kuşu ile ilgili olarak bildiğiniz efsane ve hikayeleri yorum bölümüne yazabilirsiniz.

6 Comments

 1. öyle değil yusufçuk kuşu kürtçe öter neder biliyomusunuz şunnu:adey mı gır mı guş :yani:anne ben yaptım ben öldürdüm

 2. bir gün iki kardeş ot toplamaya gitmişler tabi kürtçe konuşurlar derki:erkek Kürtçeden torbayın içine kat otları kız kardeşide otları ye anlamış erkek kardeş bunun yediğinide görünce küpler binmiş ve sinirinden almış bıçağı kız kardeşine batırmış ve kız kardeşi ölmüş erkek kardeş pişman oluş şunu der Kürtçeden :Allah ım sen beni yalnız başıma çöllere at ve bir küşada beni ver öleyim kurtulayım demiş ve erkek kardeşininde adı yusfmuş kuşta gelmiş ve erkek kardeş ölmüş kuşta Kürtçeden DEMİŞKİ:gagov mı gır mı guşt yani:abi ben yaptım ben öldürdüm o yüzden yusufçuk kuşu şöyle öter gagov gagov mı gır mı guşt teşekkürler!

 3. 2. daha gerçekçii

 4. Ya hayır aslında bu iki hikayede hiç gerçek değil. Bugün izledim kanal7’de vardı, “Yusufcuk” adlı bir film,daha gerçekçi ve daha güzeldi. Ayrıca bu kuşlar bu şekilde değil “Yusuf Yusuf Yusuf” diye öterler.

 5. çok güzel olmuş

 6. bizde de (ELAZIĞ)da zaza ca bir mesele anlatılır üc kardeş kenger toplamaya cıkarlar biri kız iki erkek erkeklerden biri ismi KEKO olan üvey kardeştir ve buna diğer kardeş tuzak kurar KEKO nun torbasına bıi delik açar keko nun haberi yok topledığı kengerleri torbaya attıkça alttan dökülür kız kardeşı de topladığını keko nun torbasına atıyormuş neticede hava kararır bakarlar keko nun torbası boş keko sen yedin kenger noldu bu ne tartışırlar kızın belinde hançer varmış sinir anında KEKO ya saplar kekeo ölür kız çok pişman o kadar ağlar ağlar ki zaza ca KEKU KEKU MI NEKIŞT (keko ben vurmadım)
  HINÇER KIŞT (hançer vurdu)
  ALLA NUŞT (ALLAH yazdı)
  KEKU KEKU KEKU MI NEKIŞT (keko keko ben vurmadım)
  HINÇER KIŞT (hançer vurdu)
  ALLA NUŞT (ALLAH yazdı) diye ağlamiş efsane bu ya kız kuşa döüşmüş her sabah çıkıp ötmüş….(GUGUK GUGUK)diye guguk kuşu olmuş.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir