Kültür

Aba Güreşi Nedir, Hakkında Bilgi

Aba güreşi nedir, tarihçesi, özellikleri kuralları. Aba güreşi hakkında kısa özet bilgi

Aba güreşleri, Hatay ve Gaziantep yöresinde oldukça yaygındır.
Adını pehlivanların giydiği abadan almaktadır.
Aba: yakasız, kaban uzunluğunda, yarım kollu, koltuk altı bölümü kol ucundan koltuk altına kadar kesik, keçeye benzemektedir. Kalın kumaştan ya da kaba deriden dikilen bir güreş giysisidir. Abalar köy halkının ortak malıdır.
Aba güreşinin yapıldığı yörelerde her köyün en az iki adet abası vardır. Pehlivan abayı giydikten sonra, beline bir kuşak bağlar. Aba güreşinde süre 7 dakikadır. Güreş yerde iki dakikadan fazla sürdürülmez. Bu güreşlerde yaş, boy, kilo, kardeş, akraba gibi özellikler eşlendirmede ayrılık yaratmamaktadır. Kendine güvenen meydana çıkar ve güreşir. Bu güreşler genelde düğünlerde davul zurna eşliğinde yapılmaktadır.
Aba güreşinin judo ile büyük benzerlikleri vardır. Hatta Judonun Aba güreşinin formüle edilmiş bir şekli olduğunu söyleyebiliriz.
Özbay Güven, Türklerde Spor Kültürü

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı