Abak Nedir? Abak Ne Demek, Abak Anlamı

Abak nedir, Abak ne demek sözlük anlamı nedir? Abak ne anlama gelir?

Abak; Basit hesaplan kolaylıkla yapmaya yarayan ve çok eskiden beri kullanılan bir alettir. İlk olarak ne zaman ortaya çıktığı kesin olarak bilinmeyen bu aletin, çeşitli şekilleri vardır. Bugün bile ilkokullarda, çocukları hesaba alıştırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Zaman zaman değişikliklere uğramış olan abakın en yaygın olanı, bir çerçeveye paralel olarak yerleştirilmiş teller üzerine geçirilmiş onar yuvarlaktan meydana gelen şeklidir. Aletin birinci telindeki yuvarlaklar birlikleri, ikincidekiler onlukları, üçüncüdekiler yüzlükleri gösterir, örneğin 3554 sayısını göstermek için önce yuvarlakların hepsi yukarıya kaldırıldıktan sonra sağdaki birinci telde 4. ikincide G. üçüncüde 5. dördüncüde 3 tane yuvarlak aşağıya indirilir. Böylece 3564 sayısı ortaya çıkar. Bugün hesap tahtası da denilen bu alet ilkokullarda kullanılırken duvara asıldığı için. yuvarlaklar sağdan sola çekilmek suretiyle işaret olunur.

Abak sözcüğünün İbranîcede toz anlamına gelen cabak» tan geldiği sanılmaktadır. Çünkü eskiden hesap yapmak için. üzerine toz serpilmiş küçük bir levha kullanılırdı. Sayılar bu levhaya parmakla yazılırdı. Bu usul İbra-nilerdcn Araplara geçmiştir.

Abak sözcüğü Yunancada «abax>, Latincede cabacus» şekline girmiştir. Eski Yunanlıların kullandığı abakslar tahtadan, metalden ya da mermerden yapılmış levhalardı. Üzerleri çizgilerle bölünmüştü. Her çizgi arası da ayrı renklerle boyanmıştı.

Abak Diğer Anlamları:

  • Eski Türklerde, ölmüş cetlerin. tapılan heykel ve suretleri (sanem. put).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu