Biyografi

Abaka Han Kimdir, Hayatı Hakkında Bilgi

Abaka Han Kimdir, Abaka Han Hayatı hakkında bilgi Abaka Han (1234 – 1281). İlhanlı, devletinin ikinci hükümdarı.
Cengiz Han’ın torunu olan Abaka Han, babası Hulagu Han ölünce tahta geçmiş, hükümdar Mikail Palailogos’un kızıyla evlenmiştir. Abaka Han zamanında da babasının döneminde başlatılan Memluk – Moğol savaşları sürmüştür. Müslümanlığın hızla yayıldığı bu dönemde, ilhanlı devleti, Müslümanlığa karşı savaşmış, hatta Abaka Han bazı Avrupa ülkelerinden yardım da istemiştir.
Memluklarla olan savaşlarında başarılı olamamıştır. Cengiz yasalarına ve Türk geleneklerine çok bağlı olan Abaka Han’ın hükümdarlığı sırasında, ülkesinde önemli olaylar olmamış, savaşlar yüzünden yoksul düşen halkın vergileri azaltılmıştır. Abaka Han, içkiye olan düşkünlüğünden hastalanmış, kısa süre sonra da ölmüştür.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı