Kültür

Abakan Nedir, Hakkında Bilgi

 

Abakan Nedir, Abakan Hakkında Bilgi

1) ABAKAN. Sibirya’nın güneyinde yaşayan Türk boyu. Sayan dağları ile Tayga ormanlarının çevrelediği Abakan ve Yenisey kıyılarında yerleşen Türkler değişik adlarla yaşamışlardır. Kırgız ülkesi, Abakan ülkesi de denilen bu çevrede yaşayan Türk boylarına Tatar veya Kırgız adı verilir. Çoğu zaman Abakan Türkleri diye de adlandırılmıştır.

Rusya’da çarlığın yıkılmasıyla Abakan Türkleri birleşmiş ve Doğu Sibirya’ya bağlı olarak yaşamaya başlamışlardır.

2) ABAKAN. Sibirya’da Minusinsk bölgesi kentlerinden biri. Abakan akarsuyu ile Yenisey ırmağının birleştiği yerde kurulmuştur. Bölgenin çok eski yerleşim merkezlerinden biridir. Tarihi kalıntılar burada Türk boylarının yaşadığını göstermektedir.

3) ABAKAN. Sibirya’nın Minusinsk bölgesinde bir akarsu. Altay dağlarındaki Toles (Altıngöl) gölünün doğusunda yer alan Korbu dağlarından çıkar, Sayan dağlarının ortasından geçerek Yenisey ırmağı ile birleşir. Uzunluğu 512 km’dir. Dağlık bölgelerde oldukça hızlı akar. Akarsu yatağı genişliği, 100 -200 m. arasında değişir.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı