Kültür

Abana Hakkında Bilgi

 
 

ABANA. Batı Karadeniz bölümünde Kastamonu iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kasaba.

Doğuda Kastamonu İlinin Çatalzeytin ilçesi, güney ve batıda Bozkurt ilçeleri, kuzeyde Karadeniz ile sınırlıdır.

Abana, önceleri İnebolu ilçesine bağlı bir bucak iken 1945’te ilçe, 1953 yılında Bozkurt ilçesi kurulunca, bu ilçeye bağlı bucak olmuş, 1968 yılında tekrar ilçe merkezi yapılmıştır. İnebolu’nun 20 km. doğusunda bulunmaktadır. Kıyı kesimi rüzgârlara açıktır. Geride bulunan dağlar, iç bölgelere olan ulaşımı güçleştirir.

Kasabanın Kuzey Anadolu’da eski bir yerleşme yeri olduğu bilinmektedir. Osmanlı devrinde kadılıkla yönetilen Abana, büyük bir gelişme göstermiştir. Kastamonu’ya 110 km. uzaklıktadır. Denize dil şeklinde iki koyun meydana getirdiği plajları ve kumu ile ünlüdür. Küçük bir iskelesi vardır. Nüfusu 1080′ dir (1980). Kereste ticaretiyle tanınmıştır. Çevre ormanlarından elde edilen keresteler, Abana’dan deniz yolu ile gönderilir. Abana’da, doğal güzellikler olduğu için turizm gelişmiştir. İlçe halkı yaz aylarında evlerini turistler için pansiyon olarak değerlendirir.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı