Kültür

Abaza Nedir, Abazalar Hakkında Bilgi

 

ABAZA. Kafkasya’nın kuzeyinde yaşayan Müslüman halk.

Abazaların, gerçek adları Abhaz’dır. Onlara Abaza adını, Türkler vermiştir. Anayurtları Abhazya, anadilleri de Abhazcadır. Çok eskiye dayanan bir geçmişieri olan Abazalardan, Eski Yunanlılar Abaski, Orta Çağ Bizans tarihçileri de Abazgi adıyla soz etmektedir.

Abazalar, Kuzey Kafkasya’da Kuban ırmağının güney kollan olan Büyük Laba, Küçük Laba, Zelençuk, Urup ırmaklarının kıyısında yaşamaktadırlar. Nüfuslarının en yoğun olduğu yerler de Beştav ve.Battal Paşa’dır. XVII. yüzyıldan bu yana yaşadıkları bu bölgeler, Ruslar tarafından ele geçirildikten sonra, çok sayıda Abaza, Türkiye’ye yerleşmiştir. Müsiüman olan Abazaların, kendilerine ait alfabeleri de bulunmakta, kültürel açıdan bu topluluk Çerkezlere benzemektedir.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı