Kültür

Abbasağa Mezarlığı ve Abbasağa Parkı

Abbasağa Mezarlığı ve Abbasağa Parkı Hakkında Bilgi

Beşiktaş sırtlarında olan Abbasağa Mezarlığı, adını civarındaki Abbas Ağa Camii’nden almıştır. Darüssaade Ağası Abbas Ağa 1668-1671 yılları arasında bu makamda bulunarak, İstanbul’da biri Laleli’de Kızlarağası Hamamı olmak üzere üç hamam İle pek çok çeşme yaptırmış, bu arada da Beşiktaş’taki camii inşa ve vakfetmiştir. Mezarlık bu cami çevresinde kurulup, gelişmiş ve oldukça geniş bir sahaya yayılmıştı. Yeri, İstanbul Şehremanetince Necip Bey tarafından 1340’ta yayımlanan şehir planlarının Beyoğlu bölümünde görülebilir.
 
Servi ağaçları İle kaplı olan bu mezarlıkta 17. yy’dan itibaren buraya gömülmüş, birçok tarihi kişinin kabir taşları bulunuyordu. 1939’da bu mezarlığın bütün ağaçları kesilmiş mezar taşları da sökülerek kırılmış ve yok edilmiştir. Hiçbir iz kalmayan Abbas Ağa mezarlığı arsası da park olarak düzenlenmiştir. 1941’de açılan park doğu yönünde Akdoğan Sokağı, batıda Maşuklar Sokağı arasındadır; toplam alam 12 bin metre karedir.
Mezarlık kaldırılırken kesilen servilerin yerine çam, mazı, at kestanesi ağaçları dikilmiştir
İSTANBUL
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı