Kültür

Abbaye Grubu Nedir, Hakkında Bilgi

 

Abbaye Grubu Fransız sanatçılarından birkaçının oluşturduğu bir topluluk.

Grubun amacı, her türlü sosyal baskıdan uzak, barışık insan sevgisini ve sanatı ön planda tutmaktır, Abbaye adı verilen malikânede, bir yıldan çok bu düşüncelerini gerçek hayata uygulamaya çalışan sanatçılar, kurdukları basım-evinin geliriyle bir süre ortaklaşa yaşamışlardır. Toplulukta Renö Arcos, Georges Duhamel gibi yazarlarla, Al-bert Gleizes, Alexandre Mercereau gibi ressamlar ve besteci Albert Doyen de bulunmuşlardır.

Daha sonraları Abbaye Grubu’nun görüşlerini savunan başka sanatçılar da olmuştur. Ancak, bu eylem uzun sürmemiş, topluluğun görüşü, bir akım olmaktan çok bazı sanatçıları belirli bir süre için bile olsa, bir araya getirmesi açısından önem taşımıştır.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı