Kültür

Abbey Nedir, Hakkında Bilgi

 

ABBEY. Bir başrahip veya başrahibenin yönettiği manastır ve manastırla ilgili kuruluşlar.

Kendini dine adayan, ünlü kişilerin, yalnız yaşamak amacıyla barındıkları hücreler veya barakalardır. Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde, yalnız yaşamak isteyenlerin köylere yakın yerlerde, kimseye bağımlı olmadan abbeylerde yaşadıkları görülmektedir. Eski Mısırlıların ve Yahudilerin de bu türden yerlerde aynı amaçla yaşadıkları bilinmektedir.

Manastır yaşamına ilk önayak olan, Anthony adında bir din adamıdır. 3.12 yılında, dini baskılardan kaçmış ve kendisini izleyenlerle birlikte manastır yaşamına başlamıştır, önceleri barakalar biçiminde kurulan abbeyler, daha sonra yerini, etrafları sağlam ve yüksek duvarlarla çevrilmiş yapılara bırakmıştır. Giderek de abbey yerine, bilinen manastırlar ortaya çıkmıştır.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı