Abdal Ne Demek? Abdal Diye Kime Denir?

Abdal Ne Demek? Abdal Diye Kime Denir?

ABDAL (Aptal. Ebdal) Bu sözcük dilimize Arapçadan geçmiştir. Ayrı ayrı devirlerde değişik anlamlarda kullanılmıştır. Tasavvufta manevi mertebelere ermiş kimselere abdal denir.

Tasavvuf kitaplarında belirtildiğine göre abdallar, az söyler, az yer. az uyur, halktan ayrı yaşar, muhtaçlara yardıma koşar, memlekete gelecek felâketleri önler, yağmur yağdırır: bu niteliklerinden ötürü abdallar, halk tarafından büyük saygı görürdü. 

Tanrı’nın dünyayı bunların aracılığıyla idare ettiğine inandırdı. Abdallara rical-el-gayb (gaip erenleri), yüksek mertebede olanlarına da kutup denilirdi. Yaygın bir inanışa göre abdallar kırk kişiydi. İçlerinden birisi ölmedikçe aralarına başkası giremezdi. Kırklara karışmak deyiminin bu inanıştan geldiği sanılmaktadır.”

Tarikatların ve tekkelerin düzeni bozulunca, bazı işsiz ve tembel kişiler, abdal derviş kıyafetiyle cahil halktan faydalanmışlardır. Bunlar sırtlarına yalnız bir tennure (entari) giyerler, yalınayak ve başı açık gezerlerdi. Bellerinde yünden örülmüş bir kuşak, omuzlarında Ebu Müslim sancağı, ellerinde Baba Şüca çomağı, kuşaklarında kav, çakmak ve esrar koymak için iki cüzdan, büyük ve sapma aşık kemiği asılı tahta kaşık taşırlardı. Vücutlarında dövme zülfikar resimleri ya da Ali’nin adı pazularında yılan şekilleri bulunurdu. Zikir sırasında ya da yürürken tef. kudüm, nefir çalarlardı.

Abdalların merkezi Suriye’dedir. Anadolu abdallarının başlıca merkezi ise Seyitgazi’ydi.

Abdallar. Alevidirler. Âlemin ruh göçüne (yani ölen bir kimsenin onunun dünyaya gelen yeni bir insana, bir «ayvana, hatta bir bitkiye geçtiğine) inanırlar ve kendilerine Seyit Gazi yetimleri, büyüklerine de Dede derlerdi. Seyitgazi’den başka Kayaştaki Hüseyin Gazi tekkesiyle Yakup tekkesi de abdallara aitti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu