Atasözleri

Abdala "Kar yağıyor!" demişler; "Titremeye hazırım." demiş Anlamı

Abdala “Kar yağıyor!” demişler; “Titremeye hazırım.” demiş: nedir, neyi anlatır, anlamı nedir. Abdala “Kar yağıyor!” demişler; “Titremeye hazırım.” demiş: atasözü ile ilgili kısa yazı, kompozisyon, hakkında bilgi

Abdala “Kar yağıyor!” demişler; “Titremeye hazırım.” demiş:

(Abdal: Dilenci, fakir; dünyaya değer vermeyen yoksul derviş)

Abdal eğlenceyi seven İşsiz güçsüz gezgin kimsedir, çocukta aynı düşünce havasına sahiptir. Her ikisi de eğlenmeyi, günlerini gün etmeyi severler. Belli çalışmaya değer işleri olmayanlar günlerini gün etmeyi, eğlenmeyi düşünürler.

Zengin ve iyi durumda olan kişiler için sıkıntı yaratan bir durum, yoksul ve kötü durumdakiler için üzüntü sebebi değildir. Çünkü onlar, hayat standartları ve içinde bulundukları durum sebebiyle zaten sıkıntıya alışkındırlar. Her daim dert çeken kişiler ufak tefek sıkıntılar için endişe duymazlar.

Rahata alışmış kişilerin huzurunu kaçıran bir olay zor durumda olanlar için olağan işlerden sayılır.
(Ayrıca bk. Ölmüş koyun kurttan korkmaz.) Herhangi bir olayın dert edinmeye değmediği zamanlarda ve aldırış edilmeyen durumlarda kullanılır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı