Biyografi

Abdi Efendi Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Abdi Efendi Kimdir? Abdi Efendi hayatı ve eserleri hakkında bilgi

Tuluat sanatçısı.

Belirli bir eğitim görmemesine rağmen büyük üne kavuşmuş usta bir tuluatçıdır. Sanata karşı ilgisi Topkapı’da gösteriler yapan Kor Mehmet’in orta oyunlarını seyrederek başlamış, daha sonra Kavuklu Hamdi’nin yardımcısı olarak sahneye çıkmıştır, öğrenimi olmadığı halde kıvrak zekâsı, oyunculuk yeteneği ve ince nükteleriyle kendini sevdirmiştir. 1885 yılında bir grup oluşturarak Gümüşhane adlı tiyatrosunu kurmuş, daha sonra Handehane-i Osmanî adını alan grup, Sihirbazlar ve Çamaşırcı Kızlar adlı komedileri sahnelemiştir.

Abdi Efendi’nin yaratmış olduğu İbiş tipi Türk tiyatrosundaki yerini korumaktadır. İri vücuduna rağmen çok çevik bir oyuncu olan Abdi Efendi, nüktelerinde hiçbir zaman fazla aşırıya kaçmamış, bu nedenle II. Abdülhamit’in Saray Tiyatrosu’na kabul edilmiştir. 1908’e kadar sarayda gösteriler yapan Abdi Efendi, daha sonra saraydan ayrılarak halka açık gösterilerine yeniden başlamış ve 1909 yılında Yoğurtçu çayırında tekrar sahneye çıkmıştır. 1914’te Üsküdar İcâdiye Tepesi’nde Kanlı İntikam adlı oyunu sergilenmiş, ancak bütün çabalarına rağmen eski varlığını gösterememiştir. Son oynadığı oyunu Tayyarzade olmuştur (Temmuz 1914). Daha sonra hastalanarak Kadıköy’deki evinde 12 Eylül 1914’te ölmüş, Karacaahmet Mezarlığı’na gömülmüştür.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı