Biyografi

Abdulbaki Gölpınarlı Kısaca Hayatı ve Eserleri

Abdulbaki Gölpınarlı Kısaca Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

Abdulbaki Gölpınarlı (1900 – 1982) İstanbul’da doğdu, İstanbul Erkek Öğretmen Okulundan sonra Edebiyat Fakültesini bitirdi. Liselerde öğretmenlik yaptı. Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde doktorasını verdi. İstanbul Üniversitesinden emekliye ayrıldı.

Klâsik edebiyat ve tasavvuf konularındaki incelemeleriyle tanındı.

Başlıca eserleri: Melamilik ve Melâmîler (monografi), Yunus Emre Divanı, Divan Edebiyatı Beyanındadır (inceleme), Pir Sultan Abdal, Kaygusuz Abdal-Hatayi-Kul Himmet, Şeyh Galip, Divan Şiiri (dört cilt), Nasreddin Hoca, Alevî-Bektaşî Nefesleri, Simavna Kadısıoğlu Şeyh Bedreddin, Sosyal Açıdan İslâm Tarihi, 100 Soruda Tasavvuf, 100 Soruda Türkiye’de Mezhepler ve Tarikatlar, Türk Tasavvuf Şiiri Antolojisi, Tasavvuftan Dilimize Geçen Deyimler ve Atasözleri.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı