Biyografi

Abdülhak Şinasi Hayatı Eserleri Edebi Kişiliği

Abdülhak Şinasi kimdir. Abdülhak Şinasi kısaca hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

Abdülhak Şinasi  (1883 -1963)

İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesini bitirdi. Paris’te Siyasal Bilgiler Fakültesinde okudu. Yurda dönünce özel şirketlerde, devlet görevlerinde, banka yönetim kurullarında çalıştı. İstanbul’da beyin kanamasından öldü.

Abdülhak Şinasi Hisar, Dergah dergisinde “Kitaplar ve Muharrirler” başlığı altında eleştiriler yazdı. Yazılarını Yarın, Varlık, İleri, Medeniyet dergi ve gazetelerinde sürdürdü.

Abdülhak Şinasi Edebi Kişiliği

Abdülhak Şinasi Hisar’ın “mensur şiir” niteliğinde bir düz yazısı vardır. Kişiyi şaşırtan bir anı zenginliği görülür. O, geçmişte yaşayan adamdır, hep anılarını dile getirir. Anlaşılması pek güç olmayan, iç içe cümlelerle yazar. Çocukluk yıllarına, Boğaziçi’nde geçen gençlik anılarına sıkı sıkıya bağlıdır. Geçmiş özlemi, “mâzi köyünde hatıralar gölgesinde”dir. Eserlerinde çoğunlukla, yaşamın geçiciliği, hiçliği ve her şeyin bir gün yok olacağı görüşünü yansıtır. İstanbul’a özgü ulusal, yerli yaşantılarımızı zengin hayal gücüyle şaşırtıcı bir gözlemle anlatır. XX. yüzyıl başlarındaki İstanbul’u, mutluluk dolu çocukluk, gençlik yıllarını, o zamanlardaki köşkleri, yalıları, mehtapları, saz âlemlerini, ünlü kişileri çekici bir üslûpla sunar.

Abdülhak Şinasi Hisar, anı, makale, monografi, öykü ve roman türlerinde eserler verdi.

Abdülhak Şinasi Hisar hayatı ve eserleri

Anı: Boğaziçi Mehtapları, Boğaziçi Yalıları, Geçmiş Zaman Köşkleri, Geçmiş Zaman Fıkraları.

Roman: Fehim Bey ve Biz, Çamlıcadaki Eniştemiz, Ali Nizami Beyin Alafrangalığı ve Şeyhliği.

Monografi: İstanbul ve Pierre Loti, Yahya Kemal’e Veda, Ahmet Hâşim Şiiri ve Hayatı

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı