Biyografi

Abdülhak Şinasi Hisar Hakkında Kısaca Bilgi

Abdülhak Şinasi Hisar Hakkında Kısaca Bilgi, Abdülhak Şinasi Hisar Kısaca Hayatı (Biyografisi)

ABDÜLHAK ŞİNASİ HİSAR (1883-1963)

  • Anı, öykü, makale ve roman türlerinde eserler veren sanatçı, eserlerinde hep İstanbul’dan söz eder; ancak onu asıl ilgilendiren İstanbul’un geçmişidir.
  • Sanatçıda şaşırtıcı bir anı zenginliği görülür. İstanbul’un eski aşklarını, eğlencelerini, yıllarını, Boğaziçi mehtaplarını… anlatmaktan zevk alır; hayal aleminde yaşar.
  • Abdülhak Şinasi, döneminde yaşanan sosyal ve politik olaylara karşı İlgisiz kalmıştır.
  • Yapıtlarının ağırlık noktası mutluluk İçinde geçen gençliği ve İstanbul’un 20.yüzyıldaki rahat yaşamıdır.
  • Romanlarında Rumelihisarı, Büyükada, Çamlıca üçgenindeki varlıklı, sorunsuz insanları anlatmıştır. Bu çevrelerin dışındaki yaşamı ise basit ve aşağı bulmuştur.
  • Fransız sanatçılardan etkilenmiş olan Abdülhak Şinasi, eserlerinde şiirsel bir dil ve özgün bir teknik kullanmıştır.
  • Dil ve anlatımda kendine özgü bir yol çizen sanatçı, konuşulan Osmanlıca ile yazmıştır.
  • “Fehim Bey ve Biz” adlı romanı CHP’nin 1942’de düzenlediği roman yarışmasında üçüncü olmuştur.

ABDÜLHAK ŞİNASİ HİSAR ESERLERİ KİTAPLARI
Roman: Fehim Bey ve Biz, Çamlıca’daki Eniştemiz, Ali Nizami Bey’in Alafrangalığı ve Şeyhliği
İnceleme: Ahmet Haşim’in Şiiri ve Hayatı
Anı-Deneme: Boğaziçi Mehtapları, Boğaziçi Yalıları, Geçmiş Zaman Köşkleri, İstanbul ve Pierre Loti, Yahya Kemal’e Veda
Antoloji: Aşk İmiş Her Ne Var Âlemde (şiir) , Geçmiş Zaman Fıkraları
FEHİM BEY VE BİZ KİTABI ÖZETİ
Abdülhak Şinasi Hisar’ın en önemli eserlerinden biridir. Roman, 1942’de CHP’nin düzenlediği yarışmada üçüncülük ödülünü alır. (Aynı yarışmada “Yaban” ikinci ve “Sinekll Bakkal” birinci olur.) “Fehim Bey ve Biz” romanı, çevresindekiler tarafından İyi anlaşılamamış, kendine özgü yaşamı, duyguları, hayalleri ve düşünceleri olan Fehim Bey’i anlatır. Fehim Bey içine kapanık, kurduğu hayallerle avunan bir İstanbulludur. Hayalciliği yüzünden çevresindekilerle uyuşamayan Fehim Bey, Bursa eşrafından birinin oğludur.
İnsanlar Fehim Bey’i aşırı romantikliği yüzünden ya deli ya da aptal sanır. Babasının, Fehim Bey’in iş sahibi olmasını istemesi üzerine Fehim Bey, sonunda Londra elçiliğine atanır. Bir süre Londra’da kalan Fehim Bey, Meşrutiyet ilan edilince yurda döner ve kültürsüz, duygusuz Saffet Hanım’la evlenir. Aralarındaki tek ortak yön olan saat merakı, evin her yerinin saatlerle dolmasına neden olur. Hayatının ileriki yıllarında parasızlıktan kirasını bile ödeyemez duruma gelen Fehim Bey, Bursa’ya gitme ve pamuk yetiştirme düşüncesini de gerçekleştiremeden yaşlanır ve sessiz sedasız ölür.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı