Biyografi

Abdullah Zühtü Kimdir, Hayatı ve Eserleri

 Abdullah Zühtü Kimdir? Abdullah Zühtü hayatı ve eserleri hakkında bilgi

ABDULLAH ZÜHTÜ (1869-1925). Gazeteci, yazar.

Ticaret ve Nafia Nezareti başkâtiplerinden Osman Efendi’nin oğludur. İstanbul’da doğmuş 1890 yılında Galatasaray Sultânisi’ni bitirmiştir. Gazeteciliği meslek olarak seçmiş, Saadet, Tanin, Sabah, Tercüman-ı Hakikat gazetelerinde görev almıştır. 1908′ de Mahmut Sadık’la birlikte yayınladığı Yeni gazetede ittihad ve Terakki’ye şiddetle karşı çıkmıştır. Gazetecilik dışında değişik dönemlerde çeşitli devlet görevlerinde bulunmuştur. Bunlardan en önemlisi, Damat Ferit yönetiminde kısa bir süre yaptığı Matbuat Umum Müdürlüğü’dür. Yaşamının son yıllarını Bedesten’de antikacılıkla geçirmiştir.

Yazarın 80’den fazla tercüme ve telif eseri vardır. En önemli kitabı, 1897de yazdığı ve Türk-Yunan Savaşını işleyen Şanlı Asker romanıdır. Ayrıca, ilk polisiye roman yazarlarımızdandır. Önemli eserleri: Güller ve Dikenler (1898), Rehgüzar-ı Matbuatta (1898), Yandım Anam Kantosu (1899), Bahr-ı Müncemid-i Cenubi’de (1906), Devlet-i Osmaniye ve 1314 Yunan Muharebesi (Süleyman Tevfik’le birlikte).
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı