Biyografi

Abdülmelik Bin Mervan Kimdir

Abdülmelik Bin Mervan kimdir? Hayatı ve dönemi hakkında bilgiler

ABDÜLMELİK BİN MERVAN (646 -705). Emevi halifesi. Halife Mervan’ın oğludur. Medine’de doğmuştur.

Medinelerin  isyanını bastırmak için yapılan ve Medinelerin yenilgisi ile son bulan Harre Savaşı’na katılmış, babası öldürülünce 685’de halife olmuştur. İlk yılları çeşitli ayaklanmaları bastırmakla geçmiş, bu alanda başarı sağlayınca rahatlayan Abdülmelik, halifeliğinin 10. yılında, bütün İslam ülkesini yönetimi altında birleştirmeyi başarmıştır. Daha sonra çabalarını dışa yönelten Abdülmelik bir yandan Bizanslılara, ota yandan da Afrika’daki Berberîlere karşı başarılar kazanmış ve zamanında İslam  İmparatorluğu’nu doğuda Hindistan’a, batıda Endülüs’e kadar genişletmiştir. Devlet yönetimini Müslümanlara bırakmış, Arapçayı devlet dili olarak benimsemiştir, üstünde Arapça yazı bulunan paralar bastırmıştır.

Emevî devletinin güçlü ve en başarılı hükümdarlarından biri olarak kabul edilen Abdülmelik hem fıkıh hem de şiirle uğraşmıştır. Oğullarından Velit, Süleyman, II. Yezit ve Haşim halifelik yapmışlardır.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı