Biyografi

Abraham Lincoln Kimdir, Hayatı Kısaca

Abraham Lincoln kimdir, hayatı ve siyasi yaşamı hakkında kısaca bilgi.

Amerika Birleşik Devletlerinin on altıncı başkanı (1809-1865). Demokrasiye olan inancı ve kölelik rejimini sona erdirmeye yönelik kanun çalışmalarıyla tanınır. Başkan Lincoln’ün hayatı, yeryüzündeki bütün gençlere örnek oluşturacak  nitelikte ibretli olaylarla doludur. Çocukluğu zorluklar içinde geçti. Ailesi ekonomik sorunlar nedeniyle iki kez başka eyaletlere göç etmek zorunda kaldı. Parasızlıktan ancak çok kısa bir süre okula gidebildi. Geçimini sağlayabilmek için sürekli çalıştı, gençlik yıllarında tamamen kendi emeğiyle ayakta kaldı.
Dürüstlüğü ve çalışkanlığıyla çevresinde giderek tanınıp sevilen birine dönüşen Lincoln, henüz 25 yaşındayken milletvekili seçildi (1834). Yine kendi kendine çalışarak 1836’da hukuk diploması aldı. Bundan sonra da seçimleri kazanarak milletvekilliğini sürdürdü.
Bir yandan milletvekilliği diğer yandan da avukatlık yapan Lincoln, 1842’de evlendi. Bir süre politikadan uzak kalsa da 18547 de köleliğe karşı çıkarak yeniden politikaya döndü. Köleliğe karşı kuzeyde kurulan Cumhuriyetçi Parti’ye girdi. 1860’da başkan seçildi. Göreve başlayacağı sırada yedi güney devleti birlikten ayrılarak Güneyliler Konfederasyonunu kurdular. Kuzey devletleriyle güney devletleri arasında çıkan iç savaş 18657 e kadar sürdü ve kuzeylilerin zaferiyle son buldu. Lincoln, 18657 de yeniden başkan seçildi. Kuzeylilerle güneyliler arasındaki düşmanlığı kaldırmak istiyordu. Fakat Washington’ da bir tiyatroda oyun seyrederken genç bir oyuncu tarafından vurularak öldürüldü. Böylelikle, kuruluşundan 21. yüzyılın başlarına kadar toplam üç başkanını suikastle sonucu kaybeden ABD’ de, görevi başında saldırıya uğrayıp öldürülen ilk başkan olarak tarihe geçti.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı