Bilgi Dünyası

Abu Simbel Nerede, Abu Simbel Hakkında Bilgi

Mısır’da arkeoloji alanı. Aşağı Nübye’de Asuan’ın 282 km güneyinde, Nil’in batı kıyısında yer alan Abu Sim-bel’de (ya da Ebu Simbel, İbsambul) Ramses II döneminde (İ.Ö. 1304-1237) kum taşı içine oyularak yapılmış iki tapınak vardır. Tapınakların büyüğünün ön cephesine, yaklaşık 20 m yüksekliğinde dört Ramses heykeli yontulmuştur. Küçük tapınağın cephesiyse, yaklaşık 10 m yüksekliğinde dört Ramses heykeliyle ve kraliçe Nefertari’nin iki heykeliyle süslüdür.
Büyük tapınağın iç duvarlarında, kralı dinsel törenlerde ve Hititlere ya da başka yabancı düşmanlara karşı savaşırken gösteren boyalı kabartmalar bulunur. En dipte, girişten 55 m uzaklıkta, Ptah, Amon-Re, Re-Harakhti adlı tanrıların heykelleri ve tanrısallaştırılmış olan firavunun heykeli yer alır: Yılda iki kez, 20 Şubat’ta ve 20 Ekim’de, güneş doğarken gün ışınları doğrudan doğruya bu heykele vurur. Küçük tapınak, tanrıça Hathor’a ve tanrısallaştırılmış Nefertari’ye adanmıştır.
Asuan barajının yapılması ve Nasır gölünün oluşturulması sonucunda, sular altında kalmalarını önlemek amacıyla tapınaklar ve heykeller parçalara ayrılarak eski yerlerinden 61 m yukarıya yerleştirilmiş, bu proje 1968’de tamamlanmış ve 40 milyon dolara mal olmuştur.
Mısır’da, Abu Simbel’deki büyük tapınak İ.Ö. XIII. yy’da yapılmıştır. 36,3 m genişliğindeki ön cephesinde (1), Ramses H’nin oturur durumda dört heykeli vardır. Bu heykellerin her biri yaklaşık 20 m yüksekliğindedir. İçte, iki galeri, bunlara bağlanan sekiz oda, bir hol, üç daire ve Ramses II ile Mısır tanrılarına adanmış bir tapınak yer alır. Yeni yapılan Asuan barajının oluşturduğu yapay Nâsır gölünün sularının yükselmesi I964’te tapınağı tehlikeye sokunca, Abu Simbel’i kurtarmak için UNESCO 40 milyon dolarlık bir kurtarma tasarısı hazırlamış, bu tasarı uyarınca, tapınak sökülerek, ilk yerinden 61 m yukarda yeniden birleştirilmiştir. Yapay bir dağın altında, görkemli bir kubbe (2), tapınağı Abu Simbel’in orijinal tabanını taklit etmek için yığılmış tonlarca kayadan korumaktadır. Cephenin arkasındaki kademeli duvarlar (3), eski heykellere destek işlevi görmektedir. Kafes biçimindeki yapı (4), iç odalardaki tavan bloklarını (5) taşımakta, arka yandaki boruyla (6) da tapınak havalandırılmaktadır.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı