Aç Kapıyı Bezirgan Başı Oyunu Nasıl Oynanır? Kuralları, Sözleri

Aç Kapıyı Bezirgan Başı Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir? Sözleri, Tekerlemeleri

Aç kapıyı bezirgânbaşı, bezirgan olarak da bilinir, Türk çocuk oyunu. Grup halinde 8-10 çocukla oynanır. İki kişi kapıcı olur ve aralarında kendilerine birer takma ad seçerler. Bunu ötekiler bilmez. Karşılıklı geçerek ellerini köprü gibi tutarlar. Bezirgânbaşı önde olmak üzere kuyruk olurlar. Geçmek için, “Aç kapıyı bezirgânbaşı!” derler.

Kapıcılar, “Kapı hakkı ne verirsin, ne verirsin?” diye sorarlar. Bezirgânbaşı, “Arkamdaki yadigâr olsun, yadigâr olsun!” diye yanıtlar. Kapıcıların kollan yukarı kalkar, çocuklar sırayla altından geçerler. Kapıcılar, sona kalanı kolları arasına alırlar ve aldıkları takma adlardan birini seçmesini isterler. Çocuk, kapıcılardan hangisinin adını söylerse, onun arkasına geçer. Sonunda ortaya bir çizgi çekilir. İki grup birbirlerini bellerinden tutarak karşılıklı çekişirler. Çizgiyi geçen grup oyunu kaybeder. Değişik biçimlerde de oynanabilir, oyun değiştikçe konuşmalar da değişir.

Avrupa’da da oynanan bu çocuk oyunu oynandığı bölgeye göre farklı adlar alır. İngiltere’de “Londra Köprüsü“, İskoçya’da “Yıkık Köprüler“, Almanya’da “Altın Köprü“, Fransa’da “Levis Köprüsü” ve New England’da “Charlestoıvn Köprüsü” adlarıyla bilinen oyunun Avrupa’daki tarihi, 16. yüzyıl Kıta Avrupası ve 17. yüzyıl İngiltere-sinin “Yıkık Köprüler” oyunlarına kadar uzanır.