Bilgi Dünyası

Acadia Ulusal Parkı Hakkında Bilgi

Acadia Ulusal Parkı Nerede, Hakkında Bilgi

ABD’de ulusal park. Maine eyaletinin kuzeydoğu kesiminde, Atlas okyanusu kıyısı boyunca uzanan dağlık ve ormanlık bir bölge olan Acadia Ulusal Parkı, 155 km 2’lik bir alana yayılır. Büyük bölümü Mount Desert adasındadır; ama çok sayıda daha küçük ada ile Schoodic yarımadasının kıtadaki bölümü de park sınırları içinde yer alır.
İlgi çekici özellikleri arasında Cadillac dağı (466 m). Somes Sound fiyordu, okyanus görünümlü 32 km uzunluğunda yol ve içinde Taş devrinden yapıtların bulunduğu Abbe Müzesi sayılabilir. 1919’da Lafayette Ulusal Parkı adıyla kurulmuş, 1929’da adı Acadia Ulusal Parkı’na çevrilmiştir. Toprakların büyük kesimi John D. Rockefeller tarafından bağışlanmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı