Acayip Ne Demek? Acayip Anlamı Nedir?

Acayip nedir, Acayip ne demek sözlük anlamı nedir? Acayip (Acaip) ne anlama gelir? Acayiplik, Acayipleşmek hangi anlamlarda kullanılır?

1. Alışılagelmişin dışında, kendine özgü değişik davranışları nedeniyle yadırganan kimse için kullanılır; garip, tuhaf: Anlaşılması güç, acayip bir insan.

2. Alışılagelenin dışında, yadırganan, şaşkınlıkla karşılanan şey için kullanılır; garip, tuhaf- Acayip bir olay. Acayip bir yer. Acayip bir şapka.

3. Bir şeyin beğenildiğini abartılı olarak belirtmek için kullanılır: Acayip bir güzellik.

4. (Bir) acayip olmak, söz konusu bir kimse ya da şey ise alışılanın dışına çıkarak insanları yadırgatmak, şaşırtmak: Bugünlerde bu çocuk bir acayip oldu, hiç söz dinlemiyor. Son yıllarda havalar bir acayip oldu.

5. Acayibine gitmek, sözü edilen şeyi yadırgatıcı, şaşırtıcı bulmak; garibine, tuhafına gitmek: Her söylenilene gülmesi çok acayibime gitti.

Bir eylemin yadırgatıcı, değişik, şaşırtıcı bir biçimde yapıldığını belirtir: Acayip yürümek Acayip konuşmak

Bir niteliği abartmak için söylenir: Kız acayip güzel! Acayip hızlı koşuyor.

Sözü edilen şeyin şaşkınlık uyandırdığını, kuşkuyla karşılandığını vurgular: O mu yapmış? Acayip!

Acayipleşmek: Bir durum ya da bir kimse söz konusu ise, alışılagelmişin dışına çıkarak, şaşırtıcı, yadırgatıcı duruma gelmek: Bu yıl hava çok acayipleşti, yaz bir türlü gelmez oldu. Son günlerde iyice acayipleştin ne dediğini bilmiyorsun.

Acayiplik: a. Acayip, şaşırtıcı, yadırgatıcı olma durumu, bu durumda olan şeyin niteliği; gariplik, tuhaflık: Böyle acayiplik görmedim. Yürüyüşünde bir acayiplik var.

— Psikiyatr, Bir şizofrenin davranışlarının ya da konuşmalarının, karşısındaki kimsede yarattığı tuhaflık ve tutarsızlık izlenimi.

1950’lerde acayip davranışlı bazı çekirdekaltı parçacıkların bulunuşu modern anlamda parçacıklar fiziğini başlattı. Bu buluşla nükleonlar dışında hızla ortaya çıkarılan başka parçacıkların, hadronlar (kuvvetli etkileşimli parçacıklar) dünyasını oluşturduğu ortaya konuldu. Söz konusu acayiplik parçacıkların çok çabuk oluşumuyla (kuvvetli etkileşimle) çok yavaş bozunması (zayıf etkileşimle) arasında görülen dengesizlikti; bu nedenle bunlara “acayip parçacıklar” adı verildi. Olayın sırrı “acayiplik” denilen ve kuvvetli etkileşimler sırasında korunan fakat zayıf etkileşimlerde korunamayan yeni bir yükün bulunmasıyla çözüldü Bu olgu yalnızca bazı etkileşimlerde geçerli olan kısmı körünüm yasasının ilk örneğidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu