Coğrafya

Accra Nerede? Accra Hakkında Bilgi

Accra: Gana’nın başkenti ve en büyük kenti.
Kıyıdaki Accra ovasında, Gine körfezinin kıyısında yer alan Accra, aynı zamanda da önemli bir ticaret merkezidir. Nüfusu 949 000’dir (banliyölerle 1 420 066). Genel olarak düz bir alanda kuruludur.
Gana Üniversitesinin bulunduğu Legon tepesi, vb. birkaç tepe de bulunan kentin, ana caddeleri merkezden geçer ve çevre yoluyla birleşirler. Yıllık ısı ortalaması 29 °C dir ve aşağı yukarı bütün yıl boyunca değişmez; 735 mm olan ortalama yağış, Batı Afrika kıyısındaki öteki kentlerden çok daha azdır. Ekonominin temeli liman etkinliklerine (kakao, altın, vb. dış satımı) ve besin, tahta, kontrplak, hazır giyim sanayilerine dayanır.
Avrupalıların 1650-1680 arasında, günümüzde Accra’nın bulunduğu yer yakınında bir kale ve iki tahkim edilmiş ticaret merkezi kurmalarından ve 1877’de, İngiliz sömürgesi Altın Kıyısı’nın başkentinin, kentin yerindeki köye aktarılmasından sonra kurulan Accra, ülkenin bağımsızlığa kavuşmasının ardından hızla gelişmiştir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı