Atasözleri

Acele İşe Şeytan Karışır Ne Demek, Anlamı, Hakkında Bilgi

Acele ile yapılan işler ya eksik, ya da hatalı olur. Kişiler telaş ve acele ile yaptıkları işlerde başarı kazanamazlar. Oysa tedbirli ve düşünülerek yapılan işler kendilerinden beklenilen sonucu ve başarıyı verirler.

Her işin tamamlanması, belli bir süreyi içerir. Hangi türden iş olursa olsun bu kural geçerlidir. İş hususunda acele etmek mutlaka hatayı doğurur. İşler bozuk ve yanlış olunca da o işe şeytanın karıştığına inanılır. Çünkü şeytan da insanların işlerini bozmak ve başarılarını engellemek için çeşitli gayretler sarf eder. Zaten acele etmek şeytana özgü olarak bilinir. Yani bir işte acele eden kişi mutlaka bir şeytanlık düşünüyor veya şeytana aldanmaya hazır demektir.

Bir işi, layıkıyla, pişire pişire, üzerinde düşünerek ve emek sarf ederek yapmak gerektiğini tavsiye için söylenir.

Acele yapılan iş sağlıklı olmaz.

Bütün kötülüklerin anası olarak kabul edilen şeytanın, acele yapılan işe karışacağı, yapmak istediğimiz işin, bozuk, yanlış olmasına yol açacağı belirtilmektedir.

Yaptığımız işin istediğimiz şekilde sonuçlanmasını istiyorsak, asla acele etmemeliyiz. Acele edersek baz* aksaklıkları görüp gerekli önlemleri alamayacağımız için, istemediğimiz durumlarla karşılaşabiliriz. Bu işi yapmak için harcadığımız zamana yanabilir, maddî birçok zarara, uğrayabilir, hatta sağlığımızı bile kaybedebiliriz. O hak de, işlerimizi aceleye getirmemeli; her zaman planlı, programlı olmalıyız.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı