Bilgi Dünyası

Acıbakla Termiye Bitkisi Hakkında Bilgi

Acıbakla nedir, nasıl bir bitkidir, özellikler, faydaları hakkında bilgi.
Baklagiller ailesinden bitki cinsi (Bil.a. Lupinus).
Yıllık ya da çok yıllık, yaklaşık 200 tür içeren acıbakla (ya da Lupin, Yahudi baklası ) cinsi üyeleri, yaprak saplarının ucundan başlayarak bir merkezden çevreye yayılan yıldız biçiminde yaprakçıklardan oluşan bileşik yapraklarıyla nitelenirler. Genellikle mayıs-haziran aylarında mavi, sarı, beyaz ya da pembe renkli, dik salkım görünümünde çiçek açarlar.
Kabakapsüllü acıbakla (Lupinus hirsutus) ABD’nin kuzeydoğusu kökenli bir süs bitkisidir. Çiçekleri ince uzun saplar üstünde başak biçiminde açar. Solda üstte, çiçeklerinden birinin yakından görünüşü görülmektedir
Acıbakla türlerinden birçoğunun anayurdu Amerika’dır ve daha çok bahçelerde ve parklarda süs bitkisi olarak, ayrıca, yoksul toprakları verimli kılmak ya da gübre olarak kullanılmak için yetiştirilirler. Hayvan yemi olarak kullanılan türleri de vardır.
Türkiye’de acıbaklanın termiye adı verilen olgun tohumları kaynatılarak, halk hekimliğinde güçlendirici, idrar artırıcı, kurt düşürücü olarak kullanılır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı