Güncel

Açık Hava Ressamlığı Nedir? Nasıl Yapılır?

Açık hava ressamlığı nedir? Açık hava ressamlığı nasıl yapılır, tarihi ve özellikleri. Barbizon okulu ve açık hava ressamlığına etkileri.

Açık hava ressamlığı, dar anlamda, kapalı mekânlar dışında yapılan manzara ressamlığı, geniş anlamda ise, manzara resimlerinde açık hava duygusunun yoğun biçimde sağlanabilmesi. 19. yüzyıl ortalarında Fransa’da Barbizon okulunun ortaya çıkmasına değin, manzara resimleri açık havada kaba taslaklar halinde biçimlendirilip sonradan atölyede tamamlanırdı.

Barbizon okulundan kimi ressamlar da bunu sürdürdüler. Ancak 1860’lann sonunda, izlenimciliğin öncüleri Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir ve Camille Pissarro’nun etkisiyle açık mekânlarda resim yapma geleneği giderek yaygınlaştı.

Monet, 1881’den sonra, güneş ışığının renkler üstündeki anlık etkilerini yakalayabilmek için, açık havada aynı gün değişik saatlerde birden çok tuval üzerinde çalışmaya başladı. Belli bir manzarayı ilk gün değişik saatlerde aynı tuvallere aktarıyor, ertesi günlerde ise uygun ışığın ortaya çıkmasına göre sırayla her tuvali ayrı ayrı işliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir