Nedir

Açıklık Nedir, Açıklık Ne Demek, Anlamı

Bir mercekte ya da optik bir sistemde, ışığın içeri girmesine izin veren aralık.
Açıklığın büyüklüğü, merceğin büyüklüğüne bağlıdır. Genellikle, mercekten geçen ışık miktarının ayarlanması işlevi, bu ışık ışınlarının geçiş yoluna, büyüklüğü ayarlanabilen bir deliği bulunan bir diyafram yerleştirilerek (fotoğraf makinesi) gerçekleştirilir: Diyaframdaki delik, açıklığın boyutlarını sınırlar.
Fotoğraf makinesinin merceğinin açıklığı, diyafram aracılığıyla ışığın filme ulaşmasını sağlar. Diyafram tam açık olduğunda (solda) filme en çok ışık ulaştırılmış, diyafram biraz (ortada) ya da tam kapalı (sağda) olduğunda, ışığın girişi azaltılmış ya da en düşük miktara indirilmiş olur.
Fotoğrafçılıkta yaygın biçimde kullanılan göreli açıklık terimi (f-sayısı da denir) merceğin yararlı çapının (daha büyük açıklık) odak uzaklığına oranıdır. Sözgelimi, f/2, f2 ya da 1:2’nin göreli açıklığı demek, odak uzunluğunun yarı büyüklüğünün, yararlı açıklığın boyutunda olması demektir. Odak uzunluğu 50 mm olarak kullanılırsa, göreli açıklık 25 mm olur.
f-sayısının artmasıyla -sözgelimi f/4’ten f/8’e- açıklığın büyüklüğü ve ışığın fotoğraf makinesine girişi azalır. Geniş açıklık (küçük f-sayısı), içeri daha çok ışık girmesine izin verir ve film daha yavaş ilerler.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı