Kültür

Açıklık Nedir?


Açıklık Nedir, Edebiyatta Açıklık Hangi Anlamda Kullanılır
Vuzuh. Bir edebi metinde meramin kolayca anlaşılması için ifadenin açıkk olması. Edebiyatta bir üslup özelliği olan açıklık, duygu ve düşüncelerin izaha, yoruma gerek duyulmaksızın dile getirilmesi, anlatılmasıdır. En girift, en derin, en zor meseleleri açık bir şekilde dile getirmek zordur.
Mustafa Nihat Ozon, kelimelerin bilinir olması ve yerli yerinde kullanılmasının, cümlelerin düzgün sıralanmasının , düşüncenin dolambaçsız söylenmesinin açıklığlı meydana getirdigini belirtir. “Açıklığın birinci şartı, anlatılmak istenilen seyin anlatacak kimsenin zihninde açıkça belirmiş olması, sonra onu anlaşma kurallanna uygun olarak söylemesidir. (…) Açıklık bulunmayan yazıda , karanlık, kapalılık var demektir.”
Açıklık, özellikle şiir türünde birçokları tarafindan göreceli bir durum sayılmıştır. “Kime göre açıklık” sorusu hep sorulmuştur. Bu sebeple olsa gerek, özel bir okur isteyen şiirde açıklık, bir çok sair ve eleştirmenin tasvip etmedigi bir durumdur. Açıklık, basitlik anlamına gelmemelidir.
Kaynak: Edebiyat Terimleri Sözlüğü

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı