Biyografi

Aczi Mustafa Ağa Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Aczi Mustafa Ağa Kimdir, Hayatı (Biyografisi)
Türk şairi (Edremit 1805 – 1866). Müritzade Mehmet Ağa’nın oğlu olan Aczi Mustafa Ağa, babası Edremit voyvodasıyken zulmünden dolayı padişaha şikayet edilerek, gelen ferman gereğince Kütahya’da boğdurulunca, babasının yerine geçerek bir süre voyvodalık yaptı. Ama çok geçmeden gerek babasının başına gelenler, gerek yaradılışı nedeniyle kendini şiir ve ibadete verip, kadiri tarikatına girerek, bir süre inzivaya çekildi.
Şiirlerinde Aczi mahlasını kullanan Mustafa Ağa, hiç öğrenim görmemiştir ve okuma yazma bilmediği sanılmaktadır. Tasavvufla ilgili şiirler söylemiş, Divan’ı 1873′ te Ahmet Ata Bey (Tayyarzade) tarafından bastırılmıştır Divan’ ın sonunda, Niyazi-i Mısri’nin bir gazeline yazdığı şerh de yer almaktadır).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı