Coğrafya

Ada Nedir, Ada Çeşitleri, Oluşumu, Özellikleri

Ada, tamamı sularla çevrili kara parçasına verilen isimdir. Göller ve nehirlerde de ada olabileceği gibi okyanus ve denizlerde de ada vardır. Çok farklı şekil ve büyüklüklere sahiptirler. Dünyanın en büyük adası Grönland’dır.
Bazı adalar, anakaradan kopmuş küçük toprak parçalarından ibarettir. Britanya Adaları gibi birçok ada, büyük buz katmanları eriyerek deniz seviyesinin yükselince meydana gelmiştir. Alçak toprakları sel basınca adalar arasında kalan kısımlar suyla dolar.
Bazı dağ adaları, okyanus zemininden patlamış volkanik dağların tepeleridir. Havvaii, Karayip adalarının bazıları ve Aleutian adaları volkanik adalara örnek olarak verilebilir. Sıcak denizlerde bulunan alçak adaların çoğu mercan resifleridir. Hint Okyanusundaki Maldivler buna bir örnektir. Mercan hayvanlarının küçük iskeletleri resif adı verilen katı bir kütle meydana getirir. Bazen mercanlar dairesel şekilli mercan adalar meydana getirir ve içlerine hapsettikleri su birikintisine atol gölü yani lagün adı verilir. Atoller genellikle volkanların kenarlarında meydana gelir. Atolde ince bir toprak katmanı biriktiğinde burası bir mercan adasına dönüşür.
ADA HAYATI
Birçok tropikal adada ilk yetişen bitkiler, cevizleri okyanuslarca taşınan Hindistan cevizi ağaçlarıdır. Diğer bitkiler, yollarından sapan kuşlar tarafından taşman tohumlarla meydana gelir.
Madagaskar gibi birçok ada, dünyada başka hiçbir yerde bulunmayan birçok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapar. Bazı adalarda hiç memeli yaşamaz, onun yerine yiyecek bulmak için anakarada olduğundan daha az savaş veren büyük sürüngenler yaşar. Devasa su kaplumbağaları, birçok adada yaşamlarını sürdürür.
Deniz seviyesi alçaldığında topraktan oluşan köprüler, insan ve hayvanların yeni adalara ulaşmalarına imkan tanır. Çok uzun zaman önce Avustralya ve Asya, Torres Geçidi ortaya çıktığında birbirlerine bağlanmışlardı.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı