Halk Bilimi

Adana Yöresi Halk Oyunları

Adana Halk Oyunları,  Adana Halk Müziği ve Adana Giyim Kuşamı Hakkında Bilgiler ( Özet Bilgi)

Karacaoğlan  ve Dadaloğlu Adana’nın ünlü ozanlarıdır, İlbeyoğlu. Aşık Abdullah, Kara Osman, Kul Seydi. Asık Mustafa ve İnce Arap diğer ozanlar arasındadır.

Çukurova yöresinin oyun türü “halay“dır. Adana barı. Adana üçayağı. Kaba şirvanı. Kırıkhan Halebi. Ceyhan garibi. Pekmez ve Şenola gibi halay türlerini kapsayan halk oyunları dağarcığı zengin bir çeşitlilik gösterir. Dümbelek saz ya da kaval gibi çalgılar eşliğinde çekilen halay kadın ve erkeklerce kolkola girilerek oynanır.

Giyim kuşam

Adana’da Türkmen kadın giysileri geleneksel giyimin önemli hir parçasıdır. Kıyafet “üçetek”, “zıbın” ve mavi sırmalı yelekle cepkenden oluşur. Başa, üzerine altınlar dizili bir fes takılır. En üste ipekli mor kefiye sarılır. Kıyafet ekonomik duruma, günluk ve eğlence yerlerindeki giyime paralel olarak değişiklik gösterir. Gelin başları, dul kadın başları farklı olduğu gibi kıyafette bölgesel farklılıklar da göze çarpar. Türkmen erkek giysileri ise. üç etek, beyaz zıbın ile üzeri sırmab kordonlu mavi va da mor cepkenden oluşur. Bunun altına uzun gömlek ve işlemeli don kullanılır. Günümüzde ise geleneksel bütün bu Adana giyimi yalnızca kırsal alanda görülür. Buralarda yüzyıllardır süregelen Türkmen giyimleri halen hakimken kent merkezlerinde çağdaş giysiler yaygındır.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı