Kültür

Adaptasyon Nedir


 Adaptasyon Nedir, Edebiyatımızda Adaptosyon Hakkında Bilgiler
 Adapte de denir. Uyarlama. Yabancı bir edebiyat eserinin içeriği korunarak eserdeki yer adlarının, kahraman adlarının, deyimlerin, gelenek ve göreneklerin yerli hayata uyarlanarak aktarılması. Adaptasyona, çok keyfî, serbest bir çeviri de denebilir. Türk edebiyatında daha çok tiyatro türünde görülmüştür. İlk adapte örneklerini, Moliere’den yaptığı uyarlamalarla Ahmet Vefik Paşa ortaya koymuştur. Direktör Âli Bey de, özellikle Ayyar Hamza isimli eseriyle bu konuda ismi anılması gerekenlerden biridir.
Adapte, ilk dönemlerde, Batı’daki edebî gelişmeleri, sanatsal faaliyetleri ülkemiz edebiyatına ve dolayısıyla insanımıza yansıtmak bakımından mübah sayılabilir. Fakat bugün, okur-yazar oranının ve yabancı dil bilen insanların arttığı, kitle iletişim araçlarının bütün olup bitenleri bir yerden bire yere anında aktardığı bir dönemde, adaptasyon çalışmalarına gerek yoktur kanaatindeyiz.
Kaynak: Edebiyat Terimleri Sözlüğü

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı