Sağlık

Adet Regl Belirtileri Nelerdir?

Kadınlar neden regl olurlar, Adet regl döneminde görülen anormal durumlar nelerdir, Adet döneminde yapılması gerekenler.
İnsanlar istedikleri zaman cinsel ilişkiye girebilseler de dölleme, sadece her ayın belli zamanlarındaki birkaç gün mümkün olmaktadır. Bunun nedeni, kadın üreme sisteminin 28 günlük devrede çalışmasıdır.
Bir kadının üretken yıllarında [genellikle ilk gençlik ve orta yaşlı (45-50 yaşlar) ] yumurtalıklar yaklaşık 28 günde bir yumurtlar. Yumurtlamanın ertesi haftasında rahim duvarı yumurtayı beslemek için kan damarlarıyla kalınlaşır.
Eğer yumurta birkaç gün içinde döllenmezse ölür. Yaklaşık 14 gün sonrasında rahim duvarı parçalanır, yumurta kanla vajinadan dışarı atılır. Buna aybaşı veya adet görme denir. Adet dönemi 5-6 gün kadar sürer ve akan sıvı, adet bezi ya da tamponlarla emilir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı