Biyografi

Adnan Adıvar Kısaca Hayatı ve Eserleri

Abdülhak Adnan Adıvar kimdir, hayatı ve eserleri hakkında kısaca bilgi.

Adnan Adıvar  (1881-1 Temmuz 1955)

Yazar ve düşünce adamı Abdülhak Adnan Adıvar Gelibolu’da doğdu.

Üniversite öğrenimini Tıbbiye ‘de tamamladı. Yönetimin baskılarına dayanamayarak yurtdışına çıktı. Yurda döndüğünde profesörlük görevi aldı. I. Dünya Savaşı’na Hilali Ahmer (Kızılay) Müfettişi olarak katıldı. Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Mehmet Emin Yurdakul ve Yusuf Akçura ile birlikte Milli Türk Fırkası’ nı kurdu.

Eşi Halide Edip Adıvar ile birlikte Kurtuluş Savaşı’ na katılmak üzere Ankara’ya geçti.

1924’te Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasının kuruluşunda bulundu. Daha sonra tekrar yurtdışına çıktı ve 8 yıl süreyle Avrupa’da Türkçe öğretmenliği yaptı.

1938 yılında ülkeye dönerek İslam Ansiklopedisi’nin Yazı Kurulu Başkanlığını yaptı.

A. Adnan Adıvar, önce Cumhuriyet gazetesinde 1950’den sonra ise Yeni Ufuklar dergisinde düşünce yazıları kaleme aldı. Bilim tarihi ile ilgili görüşlerini kitap haline getirdi.

Basılmış Bazı Eserleri:

Osmanlı Türklerinde İlim (1940), Tarih Boyunca İlim ve Din (1944).

 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı