Nedir

Adyabatik Nedir? Adyabatik Süreç Ne Demek

Termodinamik bir cisimler sisteminin, ısı enerjisi değişikliği olmaksızın, yani çevresiyle ısı alış-verişi yapmadan uğradığı dönüşümü belirleyen terim.
Herhangi bir süreç, herhangi bir ısı aktarımı olmaksızın, gaz basıncının artmasıyla ya da eksilmesiyle ortaya çıkıyorsa, adyabatik süreç diye nitelendirilir.
Hava kompresörlerinde, roketlerde ve içten patlamalı motorlarda, adiyabatik süreçler görülür. Sesin yayılmasında da, atmosferde bir dizi adiyabatik süreç ve yayılma dalgaları oluşur.
Adyabatik yayılma, genellikle gaz ısısının azaltılmasıyla oluşur.Bu olay bir aerosol kutusunda gözlemlenebilir: Aerosol kutusu, bir miktar gaz dışarı püskürtüldükten sonra, soğur. Sıcaklığının apansızın düşmesinin nedeni, gazın dışarı çok çabuk verilerek çevresinden önemli sayılabilecek bir ısı enerjisi alamamasından kaynaklanır. Ayrıca gaz dışarı çıkarken, iç enerjilerinden bazıları hâlâ aerosol kutusundadır ve onu soğutur. Aerosol kutusunun soğumasından sonraki süreçler, artık adiyabatik değildir. Benzer bir durumda, adiyabatik sıkıştırma, genellikle gazın ısısını artırır.
Adyabatik sıkıştırma ve yayılma, gazların yanı sıra, sıvılarda ve katılarda da gözlenir; ama sıvılarda ve katılarda, gazlarda olduğundan çok daha küçük değerlerdedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı