Nedir

Afiş Nedir Kısaca

AFİŞ; Reklâm, propaganda yapmak, bir duyurup iletmek amacıyla halkın görebileceği yerlere asılan basılı kâğıt ve duvar ilânı.
Eski Yunanistan’da halka verilmek istenen bilgiler tahtalar üzerine kazınarak döner direkler üzerine asılırdı. Roma’da ise bu tür bilgiler beyaz duvar üzerine kömürle yazılırdı.
İlk afiş İngiltere’de 1477 yılında bir kaplıcayı övmek için basıldı. 1489 yılında ise Fransa’da ilk resimli afiş basılması gerçekleştirildi. Daha sonra gelişme gösteren afiş, Avrupa’da belli kurallara bağlanarak devlet onayına bağlandı.
XVII.yüzyılda ticari afişler belirdi. Bugün elde bulunan ilk afiş 1670 tarihli bir tiyatro afişidir. Afişler önce ahşap, bakır kalıplı oyma tekniğiyle basıldı. Taş baskının gelişmesiyle daha iyi afişler basılmaya başlandı. Matbaanın bulunması ve gelişmesiyle renkli modern afişler grafik yönünden sanatsal değerler kazanmıştır. Afiş, görsel, işitsel, reklâm araçlarının gelişmesine karşı işlevini sürdürmektedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı