Biyografi

Agah Efendi Hayatı Kısaca

Agah Efendi Kimdir, Agah Efendi Hayatı Kısaca Özeti

AGAH EFENDİ (1832-1885)

İstanbul’da doğan ilk Türk gazetecisi Agah Efendi, bir süre Tıbbiye’de okudu. Daha sonra buradan ayrılıp devlet hizmetine girdi. Tercüme Odası’nda, Paris Elçiliği’nde görev aldı. Şinasi ile birlikte ilk özel Türk gazetesi Tercüman-ı Ahvali çıkardı (21 Ekim 1860).

Sayıştay üyeliği, ardından Posta Nazırlığı yaptı. İlk Türk posta pullarını bastırdı.

Hürriyetçi görüşleri nedeniyle görevden uzaklaştırıldı. Bu nedenle Agâh Efendi Fransa’ya gitti. Orada Ali Suavi, Namık Kemal, Ziya Paşa ile birlikte Yeni Osmanlılar Cemiyeti’nin kuruluşuna katıldı. Yurda döndükten sonra Bursa ve Ankara’da sürgün hayatı yaşadı. Ardından Rodos ve Midilli mutasarrıflıklarında bulundu. Büyükelçisi olarak görev yaptığı Atina’da öldü.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı