Halk Bilimi

Ağılları Koruyan İyeler

Kişioğlunun nazarındaki Kara iyeler insana zarar verebildiği gibi, eve anbara, hayvanları ile birlikte ağıla da zarar verebilir. Al Karısı at binmesini çok sever. Geceleri ahırlarda bağlı atları çözüp, sabaha kadar ağılda onlara biner. Bu konuda Al Karısı anlatılırken geniş bilgi verilmiştir. Ev ve anbarı olduğu gibi, ağılları da kara iyelerden koruyan, bir kısım Ak iyeleri celbeden kuvveler ve dini yaptırımlar vardır.
Eski Türk hayatında, koyun ve at besleme önemli bir yer tutardı. Çobanların ve sürülerinin de koruyucu iyelerinin olduğuna inanılıyor­du. Günümüze kadar sürüp gelen bu inançların, incelediğimiz bölge­den; Nahcıvan, Tebriz, Doğu Anadolu ve Irak Türkleri arasında izleri­ni bulabildik. Volga Türkleri arasında, bu iyenin adı Abzar Öyesi idi. Evin sahibi, yapacağı bir takım saçılarla bu iyeyi memnun ederek, sürülerinin korunduğuna inanırdı.
Doğu Anadolu’da sürünün korunması, malın hayrı ve bereketi için kurban kesilir, fitre ve zekatın dışında, sadakasının da verildiği olurdu. Eskiden 60-70 yıl evvel ise, süt saçı edilerek, ateşe ve top­rağa süt serpilirdi. Ayrıca her evin olduğu gibi Doğu Anadolu ve Irak Türkleri arasında, ahırların da koruyucu Taçlı Yilan’iarı oldu­ğuna inanılırdı. Diyarbakır’da bağları koruyan yılanların varlığına halâ inanılmaktadır.
Kaynak: Eski Türk Dini İzleri. Yaşar Kalafat

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı