Genel KültürTürk Büyükleri

Ağınlı Müderris Hüseyin Hüsnü Efendi Kimdir?

Ağınlı Müderris Hüseyin Hüsnü Efendi Kimdir? 

Müderris Hüseyin Hüsnü Efendi: 1858 yılında Ağın’da doğdu. Babası “Büyük Hoca” takma adıyla anılan Hüseyin Efendi de sekiz yıl okudu, sonra Harput’ta ve İstanbul-Beyazıt Medreselerinde öğrenimini bitirdi.

Ayasofya Camisi’nde yaptığı dinsel konuşmalar, Saray’dan sıcak ilgi gördü. Kendisine bir görev verilmek istendi. O da babasından aldığı öğütle, Ağın’a dönüp yöre çocuklarını okutmanın daha yararlı olacağını söyledi. Bu yerinde isteği olumlu karşılayan Saray, Ağın’da bir medrese yaptırması için Hoca’ya parasal destek sağladı.
Ağın’a dönen Hüseyin Hüsnü Efendi medreseyi yaptırarak 1880’de öğrenime açtı. Onursal bir görev olarak otuz yıl burada hocalık yaptı. 1910 yılından sonra da az bir ücret karşılığı hizmet verdi. Cumhuriyet‘te medreseler kapatılınca Hoca, bir süre Büyük Cami’de imamlık yaptı, sonra Kemaliye Müftüsü olarak atandı. 1935 yılında, bir kalp krizi sonucu görevi başında yaşamını yitirdi. Doğup yaşadığı mahalleye, anısını yaşatmak için onun adı verildi.

Hüseyin Hüsnü Efendi iyi yetişmiş bir din bilgini ve saygın bir kişi idi. Yurtsever, insancıl tutumu ve sosyal dayanışması da her türlü beğeninin üstündeydi. Yörenin toplumsal yaşamında etkili konumdaydı. Fakirleri ve ezilenleri korur, kötü alışkanlığı olanları sohbetle doğru yola iletirdi. Derslerinde ve dinsel konuşmalarında Müslümanlığın özünü oluşturan doğruluktan ve sosyal adaletten ayrılmamayı, hoşgörülü ve saygılı olmayı, yardımlaşma ve dayanışmaya ağırlık vermeyi Öğütler; bu kuralları güçlü kılmaya çalışırdı.

Hüseyin Hüsnü Efendi bilinçli ve duyarlı gençler yetiştirdi ve Ağın’ın kültür yaşamına katkıda bulundu. Hayatı boyunca erdemli, yapıcı, şefkatli ve temiz ahlaklı olmayı ilke edindi, bu ilkeleri çevresine yaydı. Aile yaşamında dört oğul yetiştirmiş saygın bir aile reisiydi.

Oğulları: Abdurrahman Şeref Hocaoğlu, Hasan Hocaoğlu, Mustafa Aksoy, Halil Hocaoğlu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir