Bilgi Dünyası

Ağırlık Nedir Kısaca

Ağırlık nedir, Ağırlık ne demek, sözlük anlamı tanımı. Ağırlık hakkında kısa özet bilgi

Ağırlık. Cisimlerin üzerinde yerçekimi etkilerinin bileşkesi.

Ağırlığı meydana getiren yer çekimi kuvvetidir. Bu nedenle cisimlerin ağırlığı yeryüzünün çeşitli bölgelerinde az da olsa değişiklik gösterir. Bir cismi tartmak demek, onu ağırlığı bilinen başka bir cisimle karşılaştırmak demektir. Ağırlık, kutuplarda binde beş oranında artar. Dünyanın eksenine doğru gidildikçe de azalır. Yer çekimi kuvveti, cisimlerin her noktasına etki yapar. Bu kuvvetler bileşkesinin uygulama noktası, o cismin düşmeden durabilmesi için, ağırlık merkezinin izdüşümünün dayanma tabanı içinde olması gerekir.
Fizik Tanımı: Maddenin, kütlesi ve yer çekimi kuvvetinden dolayı var olan özelliği. Ağırlık bu yönüyle, yer çekimi gücünden etkilenmeyen kütleden ayrılır. Gerektiği gibi, kuvvetle aynı birimlerle belirtilir: Metre sisteminde, Newton, İngiliz sisteminde pound. Kütleyi maddenin dünya yer çekimi alanındaki ağırlığıyla belirleme alışkanlığından ötürü, bir maddenin ağırlığı genellikle kilogram ve gram cinsinden belirtilir.
Matematik Tanımı: İstatistik verileri içinde, bazı sayıları öbürlerine oranla daha çok yeğleme durumunda kullanılan sayısal değer. Söz gelimi öğretmen 3 ara sınav ve 1 final sınavı yapar ve final sınavını çift sınav sayarsa, öğrencinin notu, ağırlıklı ortalamayla elde edilir. Ara sınav sonuçları 85, 75 ve 80, final sonucu 90’sa, ağırlıklı ortalama (85+75+80+(2x90l)]:5=420:5=84 olur. 90’ı 2’yle çırpma işlemi ağırlık diye adlandırılır. Öbür bütün notların ağırlığı 1 ‘dir. Bu örnekte sayılar aynı ağırlıkta olsaydı, ağırlıklı ortalama aritmetik ortalamaya dönüşürdü.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı