Nedir

Ağrı Dağı Nerede, Yüksekliği, Özellikleri

Ağrı Dağı nerede, Ağrı dağının yüksekliği ve özellikleri hakkında kısaca özet bilgi.

Türkiye’nin İran ve Nahçıvan sınırları yakınındaki dağ kitlesi büyük bir volkan yapısıdır. Büyük Ağrı ve Küçük Ağrı diye iki bölümden oluşur. Büyük ve Küçük Ağrı dorukları arasında tabanı 2 700 m’ye inen Serdar-bulak beli bulunur.
Büyük Ağrı’nın tepesi kesik bir koniyi andırır. Bu kesimde yamaçlar çok diktir. Kuzeydoğuda bulunan derin vadide (Yakup Vadisi) eskiden bir kaynak, büyük bir köy ve bir manastır vardı. 1840 depreminde vadinin üst kısmı kayarak bunları içindekilerle yok etti. Buradaki kaynak da o zaman kurudu.
Büyük Ağrı’nın tepesi yaz kış karlarla kaplıdır. Yamacında cılız bir bitki örtüsü, seyrek huş ağaçları ve çalılıklar bulunur. Tepesi karlarla kaplı olmasına rağmen Ağrı Dağı’nda biriki kaynaktan başka su yoktur.
Ağrı’ya eskiden Türkler Eğri Dağ, Araplar Cebeli Haris, Ermeniler Masis, İranlılar Kûhi Nuh (Nuh’un Dağı), batılılar Ararat derlerdi. Tufandan sonra Nuh’un Gemisi’nin bu dağa konduğuna hıristiyanlarca inanıldığı için, 1949 ve 1954’te iki Amerikan heyeti Ağrı’ya çıkarak gemi kalıntıları aradı. Ama iki heyet de hiç bir ize rastlamadı.
Askerî birliklerimiz 1968’de ilk defa Ağrı’nın tepesine çıktılar. Dağa çıkış ve iniş en az 4 gün sürer. 5000 m’den sonraki tırmanış, hem yamaçlar çok sarp olduğu, hem de sıcaklık ? 8 dereceye düştüğü için çok güç ve tehlikelidir.
Ağrı Dağı eteklerinde (GürbulaK sınır kapısı ile Sarıçavuş köyü arası) 80 yıl kadar önce düşen bir göktaşının açtığı çukur. Dünyanın büyüklük bakımından ikinci meteor çukurudur (genişlik 35, derinlik 60 m).
1878 Berlin Antlaşması ile Ağrı Dağı kütlesi üç devletin (Osmanlı Devleti, Rusya, İran) sınırları üzerinde kabul edilmişti. 1921’deS.S.C.B. dağın kuzey yamaçlarından çekildi. 1932 Türk-İran sınır düzeltme anlaşmasıyla Küçük Ağrı kütlesi Türkiye sınırları içine alındı, böylece dağ, bütünüyle Türkiye’nin oldu.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı