Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi

Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi:  Ağrı dağı yalnız coğrafya yönünden değil, adının efsanelere karışması yönünden de ün kazanmıştır. Bütün din kitaplarında anlatılan bir hikâyeye göre. çok eski çağlarda yeryüzü korkunç bir su baskını (Nuh tufanı) na uğramıştır. Nuh peygamber tufandan kurtulmak için. eşlerini, üç oğlunu ve yeryüzündeki bütün yaratıklardan birer çifti (bir erkek, bir dişi) alarak, kendi eliyle yaptığı gemiye sığınır Kırk gün kırk gece süren tufandan sonra. Nuh’un gemisi Cudi (Ağrı) dağının doruğuna oturur. İçindekiler de ölümden kurtulur. Gemiye alınmayan bütün canlılar ise tufanda boğulur. Böylece yeryüzünde hayatın devamı sağlanmış olur.

Bu efsaneyi bilim yönünden de gerçeğe uygun sayanlar vardır. Bu yüzden. Ağrı dağı ve Nuh efsanesi bütün dünya uluslarını ilgilendirmektedir.

Son yıllarda sık sık dağa tırmanan bilginler. Nuh’un gemisinin yerini ve geminin kalıntılarını araştırmaktadırlar.

11 eylül 1959’da harita Yüzbaşısı İlhan Durupınar. doğu bölgelerinin havadan çekilmiş fotometrik haritalarını incelerken Ağrı dağı üzerinde bir şekil görmüş, bu şeklin Nuh’un gemisinin kalıntısı olabileceği sanılmıştır. Ne var ki yapılan araştırmalar  henüz böyle bir geminin, gerçekten Ağrı dağının tepesine oturduğunu doğrulayacak bir sonuca ulaşmış değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu