Sağlık

Ağrı Kesici İlaçlar Nelerdir?

Ağrı kesici ilaçlar nelerdir? Ağrı tedavisinde kullanılan ilaçlar hangileridir. Ağrı kesici ilaçlar hakkında bilgi
Ağrı durumunu ortadan kalkmaya yönelik ilaç ve yöntemleri topluca belirten terim. Ağrı kesici ilaç ve yöntemler, öbür duyu alımları üstünde pek hızlı değişikliğe yol açmadan ağrı duyumunu hafifletir ya da bütünüyle ortadan kaldırırlar. Ağrı kesici ilaçların başlıcaları arasında aspirin, asetaminofen, iburrofen gibi ilaçlar, morfin, vb. uyuşturucu maddeler, düşük dozlarda genel uyuşturucu maddeler ve yerel uyuşturucu maddeler sayılabilir. Ağrı kesici yöntemlerin başlıcaları akupunktur, hipnoz, elektriksel uyarı ve sinir liflerinin cerrahi yöntemlerle uyarılmasıdır.
Cerrahi girişim, dişçilik işlemleri, kas incinmesi (ya da burkulması) ya da herhangi bir travmadan sonra, kronik ağrının tedavisi gerekir. Kronik ağrılar, ciddi enfeksiyon ya da söz gelimi sinirlerden birinin basınç altında kalması, vb’nin ,sonucu olabilir. Ağrı ayrıca, tedavi edilmesi gereken başka bir sorunun da belirtisi olabilir
Ağrı kesici olarak çok sık kullanılan ilaçların başlıcaları, çoğunlukla hafif ağrı durumunda kullanılan asetil-salisilik asit (aspirin), ağrı kesicilik ve ateş düşürme konusunda aspirine benzer sonuçlar veren, ama iltihap giderilmesinde pek etkili olmayan fenosetin ve asetamiofen, mideyi aspirine oranla daha az tahriş eden, üstelik iltihabın giderilmesinde de etkili olan iburrofendir
Bütün bu ilaçlar, ağrı kesici etkilerini, bedendeki prostoglandin bireşiminin engellenmesiyle gerçekleştirirler. Hafif ağrıların dindirilmesinde etkili olan propoksifen (darvon), uyuşturucu alışkanlıklarının tedavisinde kullanılır. Uyuşturucu ağrı kesiciler, yalnızca çok şiddetli durumlarda kullanılırlar: Haşhaş kapsülünden elde edilen, yüzyıllardır bu amaçla kullanılan afyon türevlerinden kodein, eroin, ve morfin.
Genel uyuşturucuların az miktarda kullanılması, bilinç yitimine yol açmaksızın, ağrıların dindirilmesini sağlar. Etkilenen bölgeden beyine ağrı uyarılarının aktarılmasını durdurmak için, enzokain  gibi belirli bir yerde etki gösteren genel ağrı kesiciler yaygın biçimde kullanılırlar. Bir yerel ağrı kesici, bütün bedendeki ağrı duyusunu durdurmak için, sinir liflerine iğneyle verilebilir. Bu yöntem, süreğen ağrının tedavisinde ve yerel cerrahi sırasında sık sık kullanılır. Deri üstüne, özel bazı sinirlere ya da omurga içine elektrotlar yerleştirerek büyük sinirlerin elektrikle uyarılması da ağrının dinmesini sağlar. Hipnoz, bazı duyarlı hastalardaki ivegen ve süreğen bozukluklarla gelişen ağrıların yatıştırılmasında denenmiş bir yöntemdir; ama etkililiği tartışma konusudur. Çin kökenli bir teknik olan akupunktur, bedenin belli noktalarında deriye özel iğneler batırılmasına dayanan, süreğen ağrıların dindirilmesinde, etkili bir tekniktir; hatta bazı cerrahi işlemler sırasında etkili bir uyuşturma sağlamaktadır.
Plasebo etkisi (ilaç olarak verilen etkisiz madde; bu durumda, ağrı kesiciyle aynı etki, yalnızca şeker içeren haplarla elde edilir) de önemli bir tedavi yöntemidir: Araştırmalar hastaların % 30’dan çoğunda, taklit ağrı kesici haplar verildiğinde, ağrıların dindiğini ortaya koymuştur.
1970 yıllarının başlarında, afyon türevlerinin beyindeki bazı özel alıcıları engellediği ortaya çıkarılmış, daha sonra, afyon alıcıları engelleyen bazı bileşimler (ensefolinler ve endorfinler) hayvanların beyin dokularından elde edilmiştir. Bu bileşimlerle ilgili bilgiler geliştikçe, bedendeki düzeylerinin yapay olarak artırılması yoluyla, tam anlamıyla ağrı kesici etkiler elde edilmesi beklenmektedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı