Bilgi Dünyası

Ağrı'nın Tarım Ürünleri, Yeraltı Kaynakları

Ağrı tarım ürünleri, geçim kaynakları. Ağrı ilinin yer altı kaynakları nelerdir, kısa bilgi
Ağrı ilinin başlıca gelir kaynağı hayvancılık (özellikle koyun) ve tarımdır. Hayvanlardan elde edilen yağ, süt, yün, peynir ve deri, Ağrı ilinin başlıca ticaret maddeleridir. Hayvansal ürünler arasında, Eleşkirt ilçesinde üretilen bal da önemli bir gelir kaynağıdır.
Ağrı ilinde ekili alanlar fazla değildir; üstelik bunların da onda dokuzu tahıl tarımına (buğday ve arpa) ayrılmıştır. Ağrı ilinde tarım alanlarını çukur alanlar ve yaylalar içine gömülmüş olan vadi tabanları oluşturur (çünkü sıcaklık durumu, ancak sözü geçen yerlerde tarıma olanak verir). Tahıl türlerinden pirinç, Doğubeyazıt ilçesinde yakın dönemde ekilmeye başlanmıştır. Şeker bitkilerinden  şeker pancarı ekimi de Ağrı şeker fabrikasının açılışından sonra önem kazanmıştır.
Ağrı ilinin yeraltı kaynakları önemsizdir. Sanayi için de aynı şey söylenebilir. İl merkezindeki un fabrikaları, hızar atölyeleri, gazoz imalathanesi, ayrıca Diyadin’de halı, kilim, keçe dokumacılığı, başlıca sanayi etkinlikleridir.
Turizm, geliştirilmeye elverişlidir. Ağrı dağı ve öteki dağlardaki görünümler, alabalık avlama olanakları, Diyadin ılıcaları, Gürbulak sınır kapısı yakınındaki gök taşı çukuru olduğu söylenen bir çukur ve tarihsel anıtlar, turist çekebilecek niteliktedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı