Bilgi Dünyası

Ağustos Böceği Neden Öter?

Ağustos Böceği . Böcekler sınıfının eşkanatlılar takımından 3 cm boyunda bir eklem bacaklı.
Erkeklerinin birinci karın halkalarının sağ ve sol yanlarında, açık veya kapalı defe benzeyen, birer ses organı bulunur. Dişileri, yumurta boruları ile dal ve sürgünleri çizerler ve bu çiziklerin içlerine yumurtalarını gömerler. Yumurtadan çıkan yavruların ön ayakları, dişli baltaya benzer. Bunların yardımı ile toprağı kazarak bitki köklerini emerler. Art ayakları sıçramaya elverişlidir.
Yaprak bitleriyle ve öbür bitkilerin besi suyuyla beslenen böcekleri içeren ağustos böcekleri üyelerinin  erkekleri, yaz aylarında karınlarının altındaki ses organlarından özel bir ses çıkarırlar. Bu ses, dişil ağustos böceklerini (ama aynı zamanda da yırtıcı düşmanlarını) çekmeye yarar. Çiftleşmeden sonra dişiler, yumurtalarını ince dal ve sürgünlerde açtıkları ince yarıkların içine bırakır, bu yüzden bazen meyve ve süs ağaçlarına zarar verirler. Yumurtalar açılınca, kurtçuk halindeki yavrular toprağa düşer ve emici ağız parçalarıyla ağaçların ve ağaççıkların köklerindeki besisuyunu elde etmek için toprakta delikler açar. Türlerine bağlı olarak toprak altında 1 -7 yıl kadar kaldıktan sonra yeryüzüne çıkarlar.
Kurtçuklar dört gömlek değiştirirler. Haziran ayına doğru ağaç ve omça gövdelerine tırmanır kundak olurlar. Kundaklardan erginleri çıkar. Bağ ve zeytin ağaçlarının yoğun olduğu bölgelerde yaşarlar, öğle sıcağında öterler. Dal ve sürgünleri sokup bitkinin öz suyunu emerek beslenirler.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı