Biyografi

Ahi Ahmet Çelebi Kimdir, Hayatı, Eserleri

Ahi Ahmet Çelebi Hakkında Bilgi. Ahi Ahmet Çelebi kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

AHİ AHMET ÇELEBİ ( -1523). Türk hekimi. XVI. yüzyıl başında Kanuni Sultan Süleyman zamanında tanınmıştır. Ahi Ahmet Çelebi’nin babası Tebrizli Mevlâna Kemal’dir. Hekimliği babası ile, Kutbüttin ve Altuncuzade gibi ünlülerden öğrenmiştir. Fatih Darüşşifasında baş hekimlik, II. Bayezid zamanında da hassa hekimliği yapmıştır. 1523 yılında Mısır’da ölmüştür.

Ahi Ahmet Çelebi’nin böbrek, safra kesesi ve sidik torbasında meydana gelen taşlara ait on bölümlük Risâletü Basat-il Külâ vel-Mesane adlı tıp kitabı vardır. Taşların meydana gelişini, vücut zayıflığı ve kan bozukluğu ile açıklamıştır. Eserinde hastalığın tedavisi ile ilaçlarını da yazmıştır.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı