Biyografi

Ahmed Arif Kimdir, Kısaca Hayatı ve Eserleri

Ahmed Arif (1927 – 1991)

Ahmed Arif  kimdir,  Ahmet Arif kısaca hayatı (Biyografisi), eserleri, kitapları (Mektup, Şiirleri) hakkında bilgi

Diyarbakır’da doğdu. Diyarbakır Lisesini bitirdi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümündeki öğrenimini yarıda bıraktı. Çeşitli gazetelerde düzeltmenlik, sekreterlik yaparak geçimini sağladı. Ankara’da öldü.

Ahmed Arifin şiirleri; İnkılâpçı Gençlik, Meydan, Seçilmiş Hikâyeler, Yeryüzü, Beraber, Yeni Ufuklar dergilerinde yayımlandı. Toplumsal gerçekçi şiir akımının temsilcilerindendir. Şiirlerinde halk türkü, ağıt ve masallarının içli ve gür sesini duyurmaya çalıştı.

Ahmed Arif Eserleri Kitapları

Şiir: Hasretinden Prangalar Eskittim.

Mektup: Cemal Süreya’ya Mektuplar.

Ahmet Arif hakkında, Refik Durbaş’ın şairle yaptığı konuşmayı içeren Ahmet Arif Anlatıyor adlı çalışma ile şiiri üzerine Ahmet Oktay’ın yaptığı Karanfil ve Pranga adlı bir inceleme vardır.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı