Biyografi

Ahmedi Kimdir Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

Ahmedi (1334 7-1413)

Ahmedi kimdir,  Ahmedi kısaca hayatı (Biyografisi), eserleri, kitapları hakkında bilgi

Asıl adı Taceddin İbrahim bin Hızır’dır. Doğduğu yıl ve yer hakkında kesin bilgiler yoktur. Sivaslı ya da Kütahyalı olduğu söylenmektedir. Mısır’a gidip dersler aldığı, Germiyan Beyliği ile Aydınoğluları Beyliği’nin hizmetinde bulunduğu bilinmektedir. Daha sonra Osmanlı sarayına girmiş, Yıldırım Bayezid’in oğullarından Emir Süleyman, Ahmedî’yi yanına almıştır. Sultan I. Mehmet zamanında Divan kâtipliğiyle görevli olduğu Amasya’da ölmüştür.

Ahmedi, kendinden sonra gelen klâsik edebiyat şairlerini etkilemiştir. XIV. yüzyıl Anadolu Türkçesini ustalıkla kullanmıştır. Dili düzgün, betimlemeleri canlı ve renkli, söyleyişi kendine özgüdür. Şiirlerinde taşkın bir lirizm görülür. Genellikle din dışı şiirler yazmıştır.

Ahmedi, edebiyat, tıp, tarih, sözlük gibi değişik alanlarda çeşitli eserler vermiştir.

Ahmedi Eserleri, Kitapları

Divan: 8506 beyitlik bir eserdir.

İskender-nâme: 1390’da Emir Süleyman’a sunulmuştur. Konusu Firdevsî ve Nizâmî’den alınmakla birlikte, Ahmedî’nin eklediği bölümler vardır.

Cemşîd ü Hurşîd: Emir Süleyman’ın isteği ile yazılan eser, 1403 yılında tamamlanmış ve I. Mehmet’e sunulmuştur. Bu mesnevi, Selmân-ı Sâvecî’nin aynı addaki eserine dayanır.

Tervîh ül’-Ervâh: Tıpla ilgili bir mesnevidir.

Mirkaat ül’Edeb: Arapça-Farsça manzum bir sözlüktür.

Mîzân ül’-Edeb ve Mîyâr ül-Edeb: Arap ve Fars grameri ile ilgili iki kasidedir.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı