Biyografi

Ahmet Haşim Kimdir, Hayatı, Eserleri, Edebi Kişiliği

Ahmet Haşim Hayatı (1884 -1933)

Ahmet Haşim kimdir. Ahmet Haşim kısaca hayatı biyografisi. Ahmet Haşim eserleri, kitapları nelerdir, edebi kişiliği hakkında kısa bilgi

Bağdat’ta doğdu. Sekiz yaşlarında annesini kaybetti. 1895’te İstanbul’a geldi. Galatasaray Lisesini bitirdi. Hukuk Fakültesine girdi. Aynı zamanda Reji (Tekel) İdaresinde memur olarak çalışıyordu. Fransızca öğretmeni olarak İzmir’e atanınca, hukuk öğreniminden ayrılmak zorunda kaldı. Maliye Bakanlığı tercümanlığına geçince, tekrar İstanbul’a geldi. Birinci Dünya Savaşı’na yedek subay olarak katıldı. Savaştan sonra Güzel Sanatlar Akademisinde estetik ve mitoloji, Harp Akademisi ile Siyasal Bilgiler Okulunda Fransızca öğretmenliği yaptı. Böbrek hastalığının tedavisi için 1932’de Frankfurt’a gitti. Döndükten sonra İstanbul’da öldü.

Ahmet Hâşim, ilk şiirini lise yıllarında 1901’de yayımlamıştır. 1909’da Fecr-i Âti Topluluğu’na girmiş, şiirlerini Servet-i Fünûn, Dergâh ve Yeni Mecmua dergilerinde; fıkra, söyleşi ve gezi yazılarını da Akşam, İkdam, Milliyet gazetelerinde yayımlamıştır.

Ahmet Haşim’in Edebi Kişiliği;

Ahmet Hâşim, sembolist, emprasyonist bir şairdir. Çocukluğunun sanatı üzerinde büyük etkisi görülür. Annesi çok şefkatli, babası ise sert bir kişidir. Annesinin ölümü üzerine büyük bir yalnızlığa düşer. Şiirlerinde annesine karşı duyduğu engin sevgiyi, yalnızlığını, küçük yüreğine zamansız düşen öksüzlük duygusunu bize de duyurmaya çalışır. “Sanat için sanat” anlayışını benimsemiştir. Ahmet Hâşim’e göre şiirle düz yazı birbirinden kesin çizgilerle ayrılır. Şiir “duyulmak” için, düz yazı ise “anlaşılmak” içindir. Şiirdeki güzelliğin kapalılıktan doğduğunu, şiir dilinin “musiki ile söz arasında, sözden ziyade musikiye yakın” olduğunu savunur. Ön plâna uyumu, ikinci plâna anlamı alır. Türlü anlamlara gelen, herkesi hoşlanacağı duygulara sürükleyen, anlam bakımından tam bir açıklık taşımayan, okuyucunun hayalini her an uyanık tutan şiire varmaya çalışır.

Ahmet Hâşim, batılı sembolistlerde olduğu gibi, görünen âlemin ötesinde görünmeyen bir âlemin varlığına inanır. İnsanın iç ürperişlerini, akşam güneşinin renklerini, dizelerle resim yapan bir sanatın özelliklerini, ışıklı duygularla, renkli seslerle örülü bir kompozisyonu Ahmet Hâşim’de bol bol bulabiliriz. Aşkla doğa, şiirlerinin en belirgin konularıdır.

Ahmet Hâşim, bütün şiirlerinde aruz ölçüsünü kullanmıştır. Arapça, Farsça sözcüklere, tamlamalara, benzetmeli, istiareli, mecazlı anlatıma çok yer verir.

Son şiirlerinde yalın bir dile yönelmiştir. Düz yazılarında ise açık, anlaşılır, yalın bir anlatımı benimsemiştir. Başlıca eserleri:

Şiir: Göl Saatleri, Piyale.

Fıkra, söyleşi: Bize Göre, Gurâbâhâne-i Lâklâkân.

Gezi yazısı: Frankfurt Seyahatnamesi.

Şiirleri Şerif Hulisi, düz yazıları Mehmet Kaplan tarafından notlarla yayımlanmıştır.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı